Csütörtökön igazi nagyágyúk árulják el, hogy néz ki a jövő bankja

Csütörtökön igazi nagyágyúk árulják el, hogy néz ki a jövő bankja

Immáron negyedik alkalommal rendezzük meg a bankszektor, az IT-szektor és a fintech cégek egyik legfontosabb szellemi műhelyéül szolgáló Banking Technology konferenciánkat, ahol a bankok digitális transzformációjával, a szektor legfontosabb üzleti és technológiai fejlesztési irányairól van szó.

Rekord a K&H-nál, várják a kormány és az MNB új lépéseit

2017 után tavaly is rekordot döntött a K&H Bank nyereség szempontból: csaknem 58 milliárd forintnyi profitot ért el a csoport, ami a bankszektor átlaga feletti, 21%-os tőkearányos megtérülést jelent. Gőzerővel digitalizál a bank: több területen is jócskán csökkentették a hitelfelvételi folyamat hosszát. A hitel- és betéti marzsok továbbra is csökkennek, ezt bővülő ügyfélszámmal és volumennel kompenzálták. Kérdésre válaszolva elmondták: várják a banknál az új családtámogatási program részleteit, és az MNB által jelzett, de még nem meglépett monetáris szigorításra is érdeklődésssel tekintenek. A KBC továbbra is érdeklődik a Budapest Bank iránt.

Mi lesz a magyar bankokkal 2019-ben? Megszólal a kilenc vezér

A hitelboom, a fenntarthatatlanul magas profitabilitás és a digitalizáció éve volt 2018 a magyar bankszektorban. A Portfolio ezúttal is megkérte a kilenc legnagyobb hazai bankcsoport első emberét, hogy értékeljék a mögöttünk hagyott évet és adjanak előrejelzést 2019-re. Alábbi kérdéseinkre válaszoltak:
1. Hogy értékeli 2018-at saját bankja és a bankszektor szempontjából?
2. Mit tekint saját bankja és a szektor előtt álló legnagyobb kihívásnak 2019-re?
3. Mely termékek, szolgáltatások és innovációk területén hozhat növekedést, előrelépést 2019 saját bankjánál, illetve a bankszektorban?

Lassan az eget ostromolja a K&H nyeresége

Akkora profitot ért el félév alatt a K&H, ami az elmúlt években egész éves eredménynek is elment volna: hat hónap alatt 31,5 milliárd forintos nettó eredményt ért el a bankcsoport, ami 24%-os tőkearányos megtérülést (ROE) jelent. A teljesítmény javulását elsősorban a gazdasági növekedéssel összhangban lévő kiemelkedő üzleti dinamika magyarázza. A Portfolio kérdésére a társaság sajtótájékoztatóján elmondták: a KBC lakossági brókeri szolgáltatásainak átvételéről még nem hoztak döntést, a változó kamatozású jelzáloghitelből fakadó kockázatokat pedig folyamatosan vizsgálják.

Rekordnyereség a K&H-nál, hihetetlenül rámozdultak a fiatalokra

Rekordprofitot ért el a K&H 2017-ben, a 41,8 milliárd forintos profit 18%-os éves emelkedést (a Visa-részvények 2016-os értékesítésének eredménye nélkül) és stabilan 16%-os tőkearányos megtérülést jelent. A vállalati és a lakossági üzletágban is 10,5%-os hitelpiaci részesedést értek el, miután csaknem megduplázták új hitelkihelyezésüket. Az új ügyfelek közel 40%-a 30 év alatti volt a banknál. Ha eladóvá válik a Budapest Bank, megvizsgálják a lehetőségét, hogy bejelentkeznek érte.

A K&H-vezér figyelmeztet: túl könnyen felejtenek a bankok

Ígérhetem, nem fogjuk megkönnyíteni a versenytársaink életét - üzeni a Portfolio-nak adott interjújában David Moucheron. A K&H vezérigazgatója szerint a bankok gyakran abba a hibába esnek, hogy lerövidül a memóriájuk, és elfelejtik a válsághoz vezető történéseket, ez ellen ők konzisztens kockázatvállalással védekeznek. A blockchainről, a hamarosan eladó Budapest Bankról, a lakáshitelek esetében idejétmúlttá váló értékbecslésről, a hamarosan kifulladó céltartalék-visszaírásokról és a bank következő nagy digitális dobásáról is kérdeztük a bankvezért.

Mi lesz a magyar bankokkal 2018-ban? Megszólalt a kilenc vezér

A fellendülő hitelezés, a rekordalacsony kamatkörnyezet, a fenntarthatatlanul magas profitabilitás és a digitalizáció éve volt 2017 a magyar bankszektorban. December végéhez közeledve a Portfolio ezúttal is megkereste a kilenc legnagyobb hazai bank első emberét, hogy értékeljék a mögöttünk hagyott évet és adjanak előrejelzést 2018-ra. A bankvezérek alábbi kérdéseinkre válaszoltak:

1. Hogy értékeli 2017-et saját bankja és a bankszektor szempontjából?
2. Melyek lesznek a legnagyobb kihívások saját bankja, illetve a bankszektor számára 2018-ban?
3. Mely termékek, szolgáltatások és innovációk területén hozhat növekedést 2018 saját bankjánál, illetve a bankszektorban?

Felrobbant a hitelezés a K&H-nál

Továbbra is hozza a papírformát a K&H: a bank 9,7 milliárd forint adózás utáni eredménnyel zárta 2017 harmadik negyedévét, így az év első kilenc hónapjában 32,2 milliárd forintos nyereséget ért el, ami 16,5%-os tőkearányos megtérülést jelent. Az új hitelkihelyezések 78%-os (!) első kilenc havi növekedésének köszönhetően a hitelállomány egy év alatt 8%-kal bővült. A K&H Biztosító 2,1 milliárd forint adózás utáni eredményt ért el.

Elárulták a magyarországi bankvezérek, mitől félnek a leginkább

Hiába jók a makrogazdasági adatok, nem nagyon számíthat 10% feletti átlagos tőkearányos megtérülésre a magyar bankszektor a következő években. A tovább csökkenő kamatszint, a munkaerőhiány és a túlszabályozás már rövid távú, az ingatlanpiac tetőzése és a kamatkörnyezet emelkedésének hiteltörlesztésre gyakorolt hatása pedig hosszú távú kockázatként jelentkezik a bankoknál. Ma már nem csoda, ha egy programozó többet keres egy fiókvezetőnél - hangzott el a bankvezérek panelbeszélgetése során a Portfolio mai Budapest Economic Forum 2017 című konferenciáján.

Nem okozott csalódást a K&H

Az év első felében 22,5 milliárd forint nettó eredményt ért el a K&H, ami éves szinten - a Visa-részvények értékesítéséből származó 2016. évi egyszeri bevétel nélkül - 16%-os növekedést jelent - közölte a társaság.

Ha így folytatja, jó évet fog zárni a K&H

Különösebb egyszeri tételek nélküli első negyedévet zárt a K&H, így is 10 milliárd forint feletti háromhavi nyereségre és 15% feletti tőkearányos megtérülésre tett szert a pénzintézet. A hitelezésben és a biztosítási tevékenységben is szépen nőtt a csoport. Örömmel fogadta a bank a fogyasztóbarát lakáshitelezésről szóló koncepciót az MNB-től, hiszen javarészt már most megfelelnek a jegybank elvárásainak.

Távozik a K&H vezérigazgatója, már meg is van az utód

Idén már a harmadik magyar nagybank cserél vezérigazgatót: a Raiffeisen és a Budapest Bank vezére után a K&H-é is távozik. Hendrik Scheerlincket a Belgiumból érkező David Moucheron váltja.

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Béketárgyalás lesz az ukrajnai háború lezárásáról, de máris jött egy igazán rossz hír
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel megújult, mobilbaráthírleveleinkre és járjon mindenki előtt.